KLUBU PŁETWONURKÓW LIGI OBRONY KRAJU TARNOBRZESKIEGO CENTRUM NURKOWEGO „OCTOPUS”
- Klub Płetwonurków Ligi Obrony Kraju Tarnobrzeskie Centrum Nurkowe „OCTOPUS” zwany dalej „Klubem” stanowi samodzielną podstawową jednostkę działającą w ramach struktur organizacyjnych bezpośrednio podległą Podkarpackiemu Zarządowi Wojewódzkiemu LOK w Rzeszowie, funkcjonującą wg zasad określonych w Statucie Stowarzyszenia Ligi Obrony Kraju oraz niniejszego Regulaminu.
- Klub posługuje się nazwą Klub Płetwonurków Ligi Obrony Kraju Tarnobrzeskie Centrum Nurkowe „OCTOPUS”. W swojej działalności Klub może używać nazwy skróconej z zachowaniem członu nazwy : TCN LOK „OCTOPUS”, TCN „OCTOPUS”.
- Terenem działania klubu jest obszar Polski, a siedzibą Klubu jest miasto Tarnobrzeg.
- Klub może posiadać, oprócz obowiązujących w stowarzyszeniu LOK, własne odznaki organizacyjne, loga, proporce, ustanawiać własne nagrody, odznaczenia i inne niezbędne do prowadzenia działalności klubu rzeczy oraz używać pieczęci zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
- Klub opiera swą działalność na pracy społecznej członków Klubu i działaczy.
- Celem Klubu jest:
- popularyzowanie nurkowania rekreacyjno-sportowego w regionie podkarpackim,
- prowadzenie szkoleń w w/w zakresie,
- propagowanie bezpiecznego zachowania się nad wodą,
- zrzeszanie osób zainteresowanych nurkowaniem,
- wspólne treningi,
- propagowanie bezpiecznego i odpowiedzialnego nurkowania,
- organizowanie imprez nurkowych,
- propagowanie idei nurkowania poprzez wystawy, akcje i pokazy,
- współpraca z innymi klubami,
- współpraca z organizacjami związanymi z środowiskiem wodnym.
- Klub realizuje swoje cele poprzez:
- podejmowanie i wdrażanie przedsięwzięć zapewniających rozwijanie nurkowania sportowego i turystycznego,
- tworzenie bazy sprzętowej, szkoleniowej i treningowej,
- podejmowanie organizacji szkolenia płetwonurków na stopnie:
- płetwonurka P1 KP LOK CMAS,
- płetwonurka P2 KP LOK CMAS,
- płetwonurka P3 KP LOK CMAS,
- specjalizacje,
- reprezentowanie barw klubowych na zawodach na terenie Polski i poza jej granicami,
- popularyzowanie nurkowania sportowego i rekreacyjnego wśród dzieci i młodzieży w granicach ich możliwości fizycznych.
- Klub współpracuje ze wszystkimi organizacjami zajmującymi się nurkowaniem.
- Członkowie Klubu dzielą się na:
- członków,
- członków wspierających,
- członków honorowych.
- Członkiem Klubu może być osoba fizyczna spełniająca warunki zawarte w statucie LOK, akceptująca cele Klubu oraz osoba niepełnoletnia spełniająca warunki zawarte w statucie LOK, akceptująca cele Klubu, która przedłożyła wraz z deklaracją członkowską pisemną zgodę przedstawicieli ustawowych na członkostwo w Klubie i akceptację celów Klubu.
- Członków przyjmuje Zarząd Klubu na podstawie pisemnej deklaracji członkowskiej i po uiszczeniu wpisowego w ciągu 30 dni od dnia przystąpienia do Klubu.
- Członkowi pełnoletniemu klubu przysługują wszystkie uprawnienia wynikające ze Statutu oraz postanowień niniejszego regulaminu i uchwał Zarządu Klubu oraz Walnego Zebrania Członków Klubu.
- Członek w wieku do 18 lat korzysta ze wszystkich uprawnień członka w tym z biernego i czynnego prawa wyborczego poprzez jednego swego przedstawiciela ustawowego.
- Członkami wpierającymi TCN ,,OCTOPUS” mogą zostać osoby aktywnie działające na rzecz Klubu i dbające o jego rozwój. O nadaniu tytułu „Członka Wspierającego Klub Płetwonurków LOK TCN „OCTOPUS” decyduje Zarząd Klubu w drodze uchwały. Wspierający Członek Klubu jest zwolniony z opłacania składek członkowskich. Członek Wspierający nie może zasiadać we władzach Klubu.
- Członkami honorowymi TCN „OCTOPUS” mogą zostać osoby szczególnie zasłużone dla Klubu. O nadaniu tytuł „Członka Honorowego Klubu Płetwonurków LOK TCN „OCTOPUS”, decyduje Zarząd Klubu w drodze uchwały. Honorowy Członek Klubu jest zwolniony z opłacania składek członkowskich.
- Członkowie Klubu mają prawo:
- uczestniczyć w działalności Klubu, brać udział w działalności programowo-organizacyjnej,
- wybierać władze Klubu oraz być wybieranym do tych władz, (członkowie niepełnoletni – przez swoich przedstawicieli), z tym że większość w składzie Zarządu muszą stanowić członkowie o pełnej zdolności do czynności prawnych,
- występować z wnioskami dotyczącymi działalności Klubu,
- korzystać z pomocy Klubu, korzystać ze sprzętu i urządzeń Klubu zgodnie z zasadami, ustalonymi przez Zarząd Klubu,
- prawa członka są zawieszane w przypadku stwierdzenia nieuregulowania opłat związanych z przynależnością do Klubu. Decyzję o zawieszeniu podejmuje Zarząd. Zarząd zobowiązany jest zawiadomić członka o zawieszeniu, podając przyczynę zawieszenia.
- w przypadku, gdy do klubu przystępuje kilku członków rodziny w linii prostej przebywających we wspólnym gospodarstwie domowym, to pierwszy członek rodziny płaci pełną wysokość wpisowego ustalonego na dany rok, drugi członek rodziny i kolejny płaci 75% pełnej opłaty wpisowego. (wysokość wpisowego, oraz składki członkowskiej ustala na dany rok Zarząd Klubu)
- Zarządu Klubu w szczególnych okolicznościach może zwolnić z opłaty wpisowej nowego Członka Klubu.
- członek klubu może wystąpić na piśmie do Zarządu Klubu o zawieszenie składki członkowskiej z powodu trudnej sytuacji finansowej, zdrowotnej ale nie dłużej niż na 12 miesięcy. Stosowną uchwałę w głosowaniu podejmuje Zarząd Klubu.
- Członkowie Klubu są zobowiązani do:
- aktywnego uczestniczenia w spotkaniach organizowanych przez Klub i realizacji celów Klubu, uczestniczyć w działalności Klubu, brać udział w działalności programowo-organizacyjnej,
- przestrzegania postanowień statutu, regulaminów i uchwał władz LOK i Klubu,
- godnego reprezentowania Klubu,
- regularnego opłacania składek członkowskich do 31 marca za rok bieżący,
- poszanowania własności stowarzyszenia LOK i Klubu, jako wspólnego dobra jego członków.
- Członkowie zalegający w opłatach na rzecz klubu nie mogą być nagradzani ani wynagradzani przez Klub w żadnej formie oraz uczestniczyć w imprezach organizowanych przez Klub.
- Zaleganie w opłacaniu składek i innych opłat na rzecz Klubu powoduje skreślenie z listy członków Klubu. Decyzję o skreśleniu podejmuje Zarząd odpowiednią uchwałą. Wznowienie członkostwa w klubie wymaga procedury, identycznej jak dla osób nowo wstępujących.
- Członkostwo w Klubie ustaje na skutek:
- dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Klubu, zgłoszonej na piśmie Zarządowi, za pokwitowaniem odbioru,
- rażącego działania na szkodę Klubu oraz LOK,
- nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich lub innych zobowiązań,
- wykluczenia z Klubu w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia postanowień regulaminu,
- nieprzestrzegania postanowień, uchwał i regulaminów uchwalonych przez władze LOK i Klubu,
- śmierci członka.
- Władzami Klubu są:
a) Walne Zebranie Członków,
b) Zarząd Klubu,
c) Komisja Rewizyjna Klubu ( jeżeli została powołana ). - Wybór władz Klubu, o których mowa w ust.1 pkt. b i c odbywa się w głosowaniu jawnym lub tajnym, zwykłą większością głosów. Wybór władz następuje spośród wskazanych kandydatów.
- Wybór Prezesa Klubu odbywa się w odrębnym głosowaniu tajnym.
- Uchwały władz Klubu, podejmowane są w głosowaniu jawnym lub tajnym, zwykłą większością głosów oddanych przy obecności, co najmniej połowy ogólnej liczby członków Zarządu Klubu.
- Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Klubu.
- Walne Zebranie Członków jest zwoływane przez Zarząd, co najmniej raz w roku. O miejscu, terminie i porządku obrad Zarząd powiadamia członków ogólnie dostępnymi środkami: informacja na stronie internetowej klubu, ogłoszenia w siedzibie Klubu, z wykorzystaniem poczty elektronicznej, SMS lub pismami, co najmniej na 7 dni przed terminem Walnego Zebrania Członków. Zarząd podejmuje decyzję o wyborze środka lub środków powiadomienia.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków może być zwołane przez Zarząd w każdym czasie. O miejscu, terminie i porządku obrad Zarząd powiadamia członków zgodnie z punktem 6.
- Zarząd kieruje całokształtem działalności Klubu, zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania Członków, reprezentuje je na zewnątrz i ponosi odpowiedzialność przed Walnym Zebraniem Członków.
- Zarząd składa się z 3-5 członków, wybieranych na okres 5 lat.
- Pracą Zarządu kieruje Prezes Zarządu.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.
- W posiedzeniach Zarządu mogą uczestniczyć osoby zaproszone przez Zarząd. Osoby zaproszone nie mają prawa głosu, stanowią tylko głos doradczy.
- Zarząd Klubu ustala i podejmuje uchwały o wysokości wpisowego do Klubu dla przyjmowanych członków, składki członkowskiej oraz innych opłat na rzecz Klubu.
- Regulamin opłacania składek członkowskich oraz innych świadczeń przez członków na rzez Klubu uchwala Zarząd Klubu.
- Zarząd Klub ma prawo ustalić dodatkowe opłaty na rzecz Klubu jednak nie mogą one przekroczyć wysokości rocznej składki członkowskiej i muszą być uzasadnione potrzebą lub sytuacją finansową Klubu.
- Członek Zarządu Klubu może być zawieszony w czynnościach lub odwołany ze składu Zarządu, jeżeli nie wykonuje przyjętych obowiązków, działa niezgodnie ze Statutem LOK lub Regulaminem Klubu, bądź w inny sposób zawiódł zaufanie członków Klubu.
- Uchwałę o zawieszeniu w czynnościach lub odwołaniu członka Zarządu podejmuje Zarząd większością 2/3 głosów przy obecności, co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
- Usunięty lub zawieszony członek Zarządu ma prawo odwołania się do władz wyższych, w terminie 14 dni, licząc od daty jego powiadomienia o podjęciu uchwały o usunięciu lub zawieszeniu (art. 31.3 Statutu LOK 03.06/2016).
- W przypadku potrzeby opracowania dokumentów potrzebnych do funkcjonowania klubu, opracowuje je i zatwierdza Zarząd Klubu.
- Komisja Rewizyjna Klubu jest niezależną od Zarządu Klubu władzą Klubu, powołaną do sprawowania kontroli nad działalnością Zarządu Klubu.
- Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków, w tym z przewodniczącego i sekretarza.
- Wniosek o udzielenie lub o odmowę udzielenia absolutorium ustępującemu zarządowi klubu (koła) zgłaszają: komisja rewizyjna klubu (koła), a w razie jej braku członkowie zwyczajni klubu (koła), uczestniczący w walnym zebraniu członków klubu (koła) Statut LOK art. 70.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej mają prawo brać udział, z głosem doradczym, w posiedzeniach Zarządu.
- Klubowicz może zgłosić Zarządowi propozycję wyjazdu klubowego, kierunku, ewentualnie przedstawić ofertę. Zarząd dostępnymi kanałami informuje klubowiczów o propozycji i z zainteresowanymi analizuje ją. Wybraną ofertę Zarząd Klubu przedstawia Dyrektorowi LOK do ewentualnej akceptacji . W przypadku akceptacji propozycja jest realizowana.
- Organizator, który zajmuje się wszystkimi formalnościami związanymi z realizacją wyjazdu klubowego zagranicznego lub krajowego, może uzyskać bonifikatę na organizowany wyjazd. Co do zasadności oraz wysokości bonifikaty decyzję podejmuje Zarząd Klubu w drodze głosowania. Zarząd dokumentuje zaistniałą sytuację stosowną uchwałą.
- Osoba organizująca dodatkowe atrakcje na wyjazdach klubowych oraz imprezach Klubowych, po konsultacji i akceptacji Zarządu Klubu, może się domagać zwrotu kosztów na podstawie przedstawionych faktur nieprzekraczających łącznej kwoty 100 zł brutto, odpowiednią uchwałę podejmuje Zarząd Klubu.
- Instruktorem klubowym może zostać klubowicz jak i osoba z poza klubu. Zainteresowany musi posiadać udokumentowane uprawnienia płetwonurkowe od minimum 7 lat i przedstawić udokumentowane posiadanie stopnia P3 od minimum 24 miesięcy. Oraz potwierdzić udział w tym okresie przy minimum czterech kursach płetwonurkowania bez podziału na stopnie. Udział przy kursach musi być potwierdzony na piśmie przez instruktora prowadzącego szkolenie.
- Decyzję o powołaniu nowego instruktora klubowego oraz ewentualnym skierowaniu kandydata na kurs instruktorski. Oraz częściowym skredytowaniu kursu Instruktorskiego podejmuje Zarząd Klubu stosowną uchwałą, przedłożoną Dyrektorowi LOK.
- W szczególnych okolicznościach, na wniosek kandydata na instruktora klubowego, Zarząd klubu po wnikliwym przeanalizowaniu kariery zawodowej kandydata może odstąpić od wymogów zawartych w §6, punkt 1.
- Klubowicz może zostać ukarany karą porządkową. Kary tylko te które przewiduje Statut LOK . W przypadku tych kar klubowicz nie może pełnić żadnych funkcji w klubie przez okres 12 miesięcy. A w przypadku ich pełnienia, funkcja jest zawieszana, lub zostaje jej pozbawiony uchwałą Zarządu Klubu w głosowaniu jawnym.
- Członek klubu ma prawo się odwołać od decyzji Zarządu Klubu, Walnego Zgromadzenia Członków do władz wyższych w terminie przewidzianym w statucie LOK.
- Majątek Klubu stanowią ruchomości i fundusze:a) majątek ruchomy będący własnością stowarzyszenia, jak również dotacje przyznane przez wyższe władze stowarzyszenia może być wykorzystany wyłącznie w działalności Klubu wg zasad określonych w Statucie,b) majątek ruchomy zdobyty staraniem członków klubu, niepochodzący z dotacji przyznanych przez władze stowarzyszenia jest użytkowany wyłącznie przez Klub. Przekazanie lub zbycie tego majątku może nastąpić za zgodą i na podstawie uchwały Walnego Zebrania Członków Klubu. Użytkowanie przez członków stowarzyszenia LOK niebędących członkami Klubu w/w majątku może nastąpić za zgodą Zarządu Klubu.c) fundusze w postaci środków pieniężnych pochodzące ze wpisowego do klubu, składek członków klubu i innych opłat na rzecz klubu, darowizn na rzecz Klubu, działalności klubu lub innych źródeł pozostają w wyłącznej dyspozycji Klubu,d) sprzęt nurkowy znajdujący się na wyposażeniu Klubu jest wyłącznie do użytku klubowego:kursy, szkolenia, wyjazdy klubowe, basen klubowy, wyjazdy klubowe na nurkowiska, imprezy wyjazdowe organizowane przez klub.
- Decyzję o uchwaleniu Regulaminu Klubu lub jego zmianie podejmuje Walne Zebranie Członków.
- Uchwalenie Regulaminu Klubu lub jego zmiana mogą być przedmiotem obrad Walnego Zebrania Członków wyłącznie wtedy, gdy sprawy te zostały zamieszczone w porządku obrad Walnego Zebrania Członków. Do zawiadomienia o zwołaniu Walnego Zebrania Członków należy załączyć projekty stosownych uchwał.
- Regulacje prawne i organizacyjne niewymienione w niniejszym regulaminie związane z działalnością, organizacją i funkcjonowaniem klubu, kompetencjami i odpowiedzialnością Władz Klubu, prawami i obowiązkami członków reguluje Statut LOK.
- Odwołania w niniejszym regulaminie do Statutu oznaczają odwołania do statut Ligi Obrony Kraju.
- Jeżeli w niniejszym regulaminie mówi się o stowarzyszeniu, to chodzi o Stowarzyszenie Ligi Obrony Kraju.
- Niniejszy regulamin obowiązuje z dniem jego zatwierdzenia przez Walne Zgromadzenie Członków Klubu.