Rosalie Moller

WRAK ROSELIE MOLLER

Na terenie Morza Czerwonego znajduje się wiele miejsc, gdzie zatopione statki przyciągają nurków z całego świata. Jednym z takich miejsc jest miejsce zatonięcia statku ROSALIE MOLLER.

'

Rosalie Moller była zbudowana z stoczni w Glasgow (Barclay Curle & Co.), gdzie opuściła dok pod nazwą „Francis” w styczniu 1910 roku. na początku pływała w Booth Shipping Company, a w 1931 roku już jako Rosalie Moller została sprzedana firmie Moller Line, gdzie pływała na dalekim wschodzie.

W okresie II wojny światowej została wciągnięta w służbę w marynarce wojennej. Od 1940 roku zaczęła pływać jako transportowy okręt Royal Navy, zaopatrujący marynarkę w węgiel. W lipcu 1941 roku Rosalie wyznaczono zadanie dostarczenia 4,680 ton węgla do Aleksandrii. Ze względu na to że droga przez Morze Śródziemne była bardzo niebezpieczna, wybrano trasę dookoła Afryki. Pod koniec września Rosalie znalazła się w okolicach Kanału Sueskiego. 7 października w nocy, Rosalie została zaatakowana prze niemiecki samolot i zatonęła.

Maksymalna głębokość: 50 metrów na dziobie, 45 metrów przy śrubie, najpłytsze miejsce to szczyt masztu na dziobie 17 metrów, widoczność około 20 metrów, długość wraku 108 metrów. Rosalie została uznana za znalezioną i wydobytą, oficjalne raporty podawały, że nie ma czego szukać. Rosalie Moller została odkryta przez nurków w 1998 roku, choć istnieją przypuszczenia, że nurkowano już na niej wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *