El Mina

WRAK ELMINA

z elminy 3

Kliknij aby obejrzeć całą galerię

Na terenie Morza Czerwonego znajduje się wiele miejsc, gdzie zatopione statki przyciągają nurków z całego świata. Jednym z takich miejsc jest miejsce zatonięcia kutra El Mina

elmina

El Mina, kuter trałowy, spoczywa w zatoce portowej w Hurghadzie. Obecnie jest to jeden z najbardziej popularnych wraków w tym rejonie. Kuter zatonął w wyniku ostrzelania przez samolot armii izraelskiej w czasie wojny sześciodniowej.

Leży na lewej burcie na skalistym dnie. Głębokość dna przy części rufowej osiąga 32 m, przy dziobie ok. 28 m. Najpłytsze miejsce to część prawej burty (18 m). Jako że kadłub jednostki ma kształt wrzecionowaty, to najpłytsze miejsce znajduje się w centralnej części kutra. Na jednostce pozostało wiele wyposażenia stosowanego w „rozbrajaniu” zaminowanych obszarów. Są to m.in. pławy minerskie o różnej wielkości – ciągnięte parami na dwóch linach, na różnych głębokościach odcinały specjalnymi „nożycami” miny zakotwiczone do dna (trałowanie). Pławy te ze względu na bardzo charakterystyczny kształt często są mylone z torpedami.